Detroit mal tiež jednu z najnižších mier infekcií.
A to vtedy, ak má niekto na začiatok zdravotné poistenie.
Kvôli prekážkam môžu členovia černošskej komunity ísť do nemocnice len vtedy, keď sa ich zdravotný stav naozaj zhorší, povedal Jordan Michael, rodák z Gruzínska a otec troch detí, ktorý teraz žije v Detroite.
"A zvyčajne v tom čase máme pravdepodobne niečo, čo nie je také ľahké zvrátiť," povedal.
V stredu sa zastavil aj v Parkside. V dôsledku pandémie prišiel o prácu, povedal.
Kde sa to zhoršilo
Scéna už bola pripravená a naklonená proti černošskej populácii. Potom prišiel marec 2020 spolu s oznámením prvého známeho prípadu COVID-19 v Michigane.
Problém nebol len v prekrývajúcich sa už existujúcich podmienkach medzi černošskou populáciou a najhoršími prípadmi COVID-19.
Nedostatok testovania, nedostatok informácií, necitlivá lingvistika pri odosielaní správ, to všetko zhoršilo situáciu pre černošskú komunitu, povedala Dr. Erica Marshová z University of Michigan and Michigan Medicine.
Marsh, vysokoškolská profesorka reprodukčnej medicíny S. Jan Behrman a vedúca divízie reprodukčnej endokrinológie a neplodnosti, medzi svojimi mnohými titulmi je hlavnou riešiteľkou aliancie National Institute of Health's Community Engagement Alliance, ktorá sa zameriava na COVID-19 a zdravotné rozdiely.
Vplyv zdravotných rozdielov je podľa nej exponenciálny.
„Nerovnosti sa navzájom znásobujú a COVID-19 tento problém ešte znásobil,“ povedala.
Vezmime si napríklad, že približne 1,9 milióna obyvateľov Michiganu v januári čelilo potravinovej neistote, čo je o 600 000 viac ako v marci 2020, podľa Feeding America.
Viac: Správa: Problém potravinovej neistoty v Michigane sa len zhoršil počas pandémie COVID-19
"Niektorí ľudia, ktorí viseli na COVID, akosi na okraji, ich práve zhodili z rímsy," povedal Zachary Rowe, výkonný riaditeľ Friends of Parkside.
Dokonca ani navrhované metódy boja proti COVID-19 – zostať doma, sociálne dištancovanie, používanie oddelených kúpeľní, keď som chorý – nerozpoznali nevýhodu pre černošskú komunitu v boji proti COVID-19, povedal Khaldun.
Podľa správy Centra pre ekonomický a politický výskum z júna 2020 je približne 29 % čiernych pracovníkov na národnej úrovni v jednej zo šiestich hlavných priemyselných skupín, ako sú obchody s potravinami, verejná doprava, zdravotná starostlivosť a poštové služby. Okrem toho je u čiernych pracovníkov celkovo asi dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že žijú v rodinách s nízkymi príjmami ako u bielych.
Títo jednotlivci stále museli chodiť do práce, zatiaľ čo tí, ktorí mali iné prostriedky, mohli zostať doma, povedal Khaldun. Niektorí museli jazdiť verejnou dopravou, čím sa zvýšila expozícia.
Vodič autobusu v Detroite Jason Hargrove musel pracovať v mestskej hromadnej doprave. Zomrel na COVID-19 po tom, čo vyvolal poplach o pasažierovi, ktorý na neho počas pandémie kašlal.
Niektorí ľudia možno nemali možnosť platenej dovolenky, povedal Khaldun. Niektorí ľudia sa možno nemohli dostať k testovaniu. A tým, ktorí boli pozitívne testovaní, bolo povedané, aby zostali doma a používali samostatnú kúpeľňu ako ostatní členovia rodiny.
„Ak je pravdepodobnejšie, že budete žiť v chudobe, ako môžeme očakávať, že budete používať svoje vlastné oddelené krídlo svojho domova, keď sa to len snažíte zarobiť a možno žijete na gauči alebo možno ste v viacgeneračné bývanie, ktoré nie je vždy nevyhnutne spojené s chudobou, nechápte ma zle,“ povedal Khaldun.
"Ale každý jeden krok je náročnejší, a preto vidíme rozdiely s COVID-19. Rovnako ako mnoho iných chorôb."
Michigan sa bráni
O jednej veci sa dosť nehovorí, povedal Wilson, prezident štátu Wayne. Takto Michigan reagoval, keď boli identifikované rasové rozdiely v úmrtiach na COVID-19.
Úspech bol podľa neho „pozoruhodný“.
Pred pandémiou už Michiganské ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb malo aktívnu radu pre diverzitu, spravodlivosť a začlenenie, povedal Khaldun.
Na začiatku pandémie už pripravovala list poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby poukázala na rozdiely w-loss-website.com a požiadala poskytovateľov, aby znížili hranicu obáv o zlé výsledky, pokiaľ ide o menšinových pacientov, povedala.
(Viaceré štúdie ukázali, že zdravotníci kladú vyšší prah na černošské komunity, pokiaľ ide o problémy, ako je liečba bolesti. Správy z Detroit Free Press, Philpot a Wilson uznali anekdoty o odmietnutí starostlivosti počas COVID-19.)
Viac: Rodina spustošená koronavírusom prosila o testy, nemocničnú starostlivosť, no bola opakovane zamietnutá
Potom prišlo v apríli oznámenie guvernérky Gretchen Whitmerovej o vytvorení pracovnej skupiny pre boj proti rasovým rozdielom v Michigane s koronavírusom pod vedením poručíka Garlina Gilchrista.
V Detroite starosta Mike Duggan a Denise Fair, riaditeľka verejného zdravotníctva, zorganizovali vytvorenie bezplatného testovacieho miesta a bezplatnej dopravy, ak je to potrebné.
Komunitné a mobilné testovacie miesta boli zriadené v juhovýchodnom Michigane, ktorý bol spolu s Detroitom „horúcim miestom“ na začiatku pandémie. Whitmer v júli vydal príkaz o implicitnom školení o zaujatosti v zdravotníctve.
Khaldun tiež povedal, že štát vypracoval usmerňujúce dokumenty s lepším smerom ako „používať samostatnú kúpeľňu“.
Mesačná úmrtnosť na COVID-19 u černošskej populácie klesla v novembri na 7,7 %, podľa údajov poskytnutých štátom. Detroit mal tiež jednu z najnižších mier infekcií.
Michigan bol lídrom, pokiaľ ide o robenie správnej veci, povedal Marsh. Stále je však čo robiť.
Khaldun myslí na Whitmerov „vznešený“, ale „dosiahnuteľný“ cieľ vyhnúť sa rozdielom v prístupe k vakcíne, povedala a tlieskala stratégii. Marsh chce tiež zabezpečiť prístup k očkovaniu neúmerne poškodeným skupinám.
Duggan tento týždeň povedal, že 13 % obyvateľov Michiganu bolo zaočkovaných, ale len 5 % obyvateľov Detroitu dostalo vakcínu a prebiehajú rozhovory so štátnymi a federálnymi predstaviteľmi.
Štát rieši obavy z očkovania stratégiou zameranou na kapitál a extra dávkami mimo hlavnej stratégie, uviedla v e-maile hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Lynn Suffinová.
Wilson tiež vyjadril obavy v súvislosti so zberom údajov o očkovaní, o ktorých Sutfin povedal, že štát zlepšuje proces vstupu a čoskoro ich zverejní.
Stále však zostávajú dlhodobejšie, ťažšie riešiteľné úlohy.
Po COVID-19
Účinok pandémie sa môže v nadchádzajúcich rokoch prejaviť v černošskej komunite.
"To je niečo, čo ma drží v noci hore," povedal Khaldun.
Znepokojujú ju dlhodobé zdravotné následky, o ktorých sa predpokladá, že súvisia s COVID-19. Má obavy o duševné zdravie čiernych detí, ktoré osireli alebo teraz majú rodiča s týmito dlhodobými zdravotnými následkami. Obáva sa, že ekonomické dopady poškodia komunity, ktoré už mali problémy.
Na začiatku pandémie sa Afroameričania v Michigane nakazili koronavírusom a umierali naň oveľa častejšie ako ktorákoľvek iná skupina v Michigane – čo predstavuje viac ako 40 % úmrtí na COVID-19 v marci a apríli, pričom tvorili len 13,6 % obyvateľov štátu.
Podľa novej správy zverejnenej vo štvrtok sa však v septembri a októbri situácia drasticky zmenila. Miera úmrtí na COVID-19 medzi čiernymi Michigandermi klesla na začiatku jesene na 5,7 %, povedal guvernér poručíka Garlin Gilchrist, ktorý vedie Michiganskú pracovnú skupinu pre koroanvírus pre rasové rozdiely .
"Podnikli sme opatrenia a rozhodli sme sa zamerať a urobiť z riešenia rasových rozdielov kritickú časť našej celkovej reakcie štátu," povedal pre Free Press vo štvrtok ráno v rozhovore. "A keďže sme sa na to zamerali, urobili sme významný pokrok."
Pracovná skupina, ktorú v apríli vytvorila guvernérka Gretchen Whitmer prostredníctvom výkonného príkazu, pracuje na riešení rasovej zaujatosti a odstraňovaní prekážok v prístupe k zdravotnej starostlivosti v farebných komunitách, ako aj na rozšírení testovania na koronavírusy.
"Ukázali sme sa ako národný líder v znižovaní týchto rozdielov," povedal Whitmer na štvrtkovej tlačovej konferencii.
„Náš štát zaznamenal výrazný pokrok od marca a apríla do septembra a októbra, priemerný počet prípadov na milión za deň u Afroameričanov Michigančanov klesol zo 176 na 59. V rovnakom období klesol počet pravdepodobných úmrtí na milión medzi Afroameričanmi Michigančanmi. výrazne z 21,7 na jeden.“
Gilchrist vysvetlil, že u farebných ľudí je menej pravdepodobné, že budú mať lekára primárnej starostlivosti alebo zdravotné poistenie, môžu tiež žiť v štvrtiach s vyššou úrovňou znečistenia ovzdušia. A je pravdepodobnejšie, že budú základnými pracovníkmi a nebudú môcť pracovať z domu, a tiež sa s väčšou pravdepodobnosťou spoliehajú na verejnú dopravu, aby dostali potraviny alebo išli do práce.
Pracovná skupina tiež dohliadala na distribúciu 6 miliónov bezplatných masiek a poskytovala podporu a zdroje ľuďom v karanténe, povedal Gilchrist.
"To, čo sme videli v marci a apríli, bolo absolútne zničujúce," povedal. „Ako čierny Michigander som osobne zažil úzkosť a agóniu, úprimne povedané, dostávať telefonáty a SMS správy o rodinných príslušníkoch, priateľoch, kolegoch atď., nakaziť sa, ísť do nemocnice, zomrieť. pandémie, rozlúčil som sa s 24 ľuďmi."
Zatiaľ čo správa načrtáva, že kroky, ktoré pracovná skupina podnikla, aby oslovila čiernych Michiganderov, mali vplyv, povedal, že tiež ukazuje, že ešte treba urobiť viac práce – najmä medzi hispánskymi, latinskoamerickými a indiánskymi komunitami.
Ukázalo sa, že kumulatívna miera prípadov COVID-19 na milión obyvateľov medzi hispánskymi a latinskoamerickými Michiganďanmi je o viac ako 70 % vyššia ako u bielej populácie.
Ale úmrtnosť je nižšia medzi Hispáncami a Latinoameričanmi. Zdravotnícki úradníci sa domnievajú, že je to preto, že viac mladých ľudí – vo veku od 20 do 59 rokov – v tejto komunite sa nakazilo vírusom a je menej pravdepodobné, že vážne ochorejú alebo zomrú na COVID-19.
V septembri a októbri došlo aj k nárastu úmrtí na COVID-19 medzi populáciou amerických Indiánov / pôvodných obyvateľov Aljašky v Michigane, uvádza správa.
"Snažíme sa riešiť všetky rasové rozdiely," povedal Gilchrist. "Takže to, na čo sa v budúcnosti pozeráme, je to, ako tieto zásahy, ktoré mali... veľký vplyv na černošskú komunitu, čo sa musí stať inak, aby sme mali vplyv, ktorý povedie k lepším výsledkom pre našich hispánskych a latinskoamerických Michigancov, našich Indiáni príslušníci kmeňových národov atď.
Viac: Wayne County, Detroit predstavuje 47 % prípadov koronavírusu v štáte
Viac: Rodina spustošená koronavírusom prosila o testy, nemocničnú starostlivosť, no bola opakovane zamietnutá
Viac: Zdravotné a rasové rozdiely v Amerike majú hlboké korene: Stručná časová os
"Tieto skupiny máme zastúpené v pracovnej skupine pre rasové rozdiely z nejakého dôvodu, a preto budeme pokračovať v práci s týmito komunitami a vodcami týchto ľudí a myslím si, že môžeme dosiahnuť pokrok."
Dr. Joneigh Khaldun, hlavný lekár ministerstva zdravotníctva, povedal, že tieto rozdiely nie sú o farbe pleti.
"Je to skutočne o expozícii a o tom, aké zamestnania ľudia robia a aké zdroje majú," povedala. "Takže ak premýšľate o začiatku pandémie, keď sme povedali, že väčšina jednotlivcov musí zostať doma, stále existovali nevyhnutní pracovníci, ktorí museli opustiť svoje domovy. Možno nemali auto a potrebovali sa podeliť jazdí. Možno stále museli chodiť do obchodu s potravinami a nemohli mať donášku. Alebo možno boli pracovníci v prvej línii, ktorí niekedy majú tendenciu nezarábať toľko peňazí. Museli teda pracovať v našich obchodoch s potravinami alebo riadiť naše autobusy. Takže je to naozaj o expozícii a spravodlivosti, pokiaľ ide o to, prečo vidíme tieto rozdiely.“
Dr. Vineet Chopra, vedúci nemocničnej medicíny v Michigan Medicine, akademickom lekárskom centre Michiganskej univerzity, povedal, že videl, ako sa tento problém prejavuje medzi pacientmi s COVID-19, ktorých liečil, a preveril výskum v štúdii, ktorú viedol.
Z 1 250 pacientov s COVID-19 liečených v 38 nemocniciach v Michigane na začiatku pandémie bolo asi 52 % z nich Afroameričanov, podľa štúdie analyzujúcej výsledky u pacientov, ktorí mali vírus 60 dní po prepustení. Bola uverejnená v novembri v Annals of Internal Medicine .