Këshilla për dietë të sklerozës së shumëfishtë

Këshilla për dietë të sklerozës së shumëfishtë

Skleroza e shumëfishtë (MS) zhvillohet kur sistemi imunitar i trupit gabimisht sulmon sistemin nervor qendror. Nuk ka kurë për MS, por trajtime të caktuara dhe zgjedhje dietike mund të ndihmojnë disa njerëz të menaxhojnë gjendjen.

Kur një person zhvillon MS, myelina që vesh fibrat nervore të dëmtuara. Si rezultat, nervat fillojnë të humbasin aftësinë për të transmetuar sinjale elektrike.

Në Relapsing-Remitting MS, simptomat vijnë dhe shkojnë. Një person përjeton flakërim të simptomave, ose relapsa, dhe kohë të faljes. Në llojet e tjera të MS, të cilat janë progresive, simptomat gradualisht përkeqësohen.

Trajtimi për MS përqendrohet në menaxhimin e simptomave të një personi dhe ndihmimin e tyre të jetojnë me gjendjen. Një dietë e ekuilibruar mirë mund të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm të një personi dhe mund të ndihmojë në menaxhimin e MS.

Kuptimi i rolit të dietës në MS dhe bërja e ndryshimeve të caktuara mund të rezultojë në më pak relapsa, një rrezik më të ulët të komplikimeve shëndetësore dhe një cilësi më të mirë të jetës.

Dieta dhe MS

MS është një sëmundje autoimune në të cilën sistemi imunitar gabimisht sulmon sistemin nervor.

Marrëdhënia midis dietës dhe MS mund të përfshijë:

 • Roli i baktereve të zorrëve në çrregullimet imune
 • Mangësitë e vitaminës
 • Fakti që disa lëndë ushqyese mund të mbështesin dhe mbrojnë sistemin nervor
 • përfitimet e një diete të shëndetshme, të ekuilibruar për mirëqenien e përgjithshme

ushqime për të ngrënë

ushqime të caktuara mund të përfitojnë nga njerëzit me MS duke ndikuar në mënyrën se si funksionojnë sistemi imunitar, nervat dhe trupi.

Probiotikët dhe prebiotikët

Ndryshimet në shëndetin e zorrëve mund të kontribuojnë në çrregullimet imune. Hulumtimi tregon se shëndeti i zorrëve luan një rol në shumë lloje të kushteve shëndetësore.

Flora e zorrëve, ose flora e zorrëve, është një sistem shumë kompleks i mikroorganizmave që jetojnë në zorrë. Tek njerëzit, këta mikroorganizma janë kryesisht baktere.

Këto baktere janë përgjegjëse për prishjen e ushqimit dhe lëndëve ushqyese, dhe ato luajnë një rol kryesor në tretjen dhe shëndetin e sistemit imunitar. Flora e shëndetshme e zorrëve lulëzon në zorrë kur ka fibra të bollshme në dietë.

Autorët e një studimi të vitit 2016 sugjerojnë që rregullimi i florës së zorrëve duke përdorur probiotikë, për shembull, mund të jetë i dobishëm për njerëzit me MS.

Probiotikët

Bakteret probiotike janë në dispozicion në shtesa dhe një sërë ushqimesh të fermentuara. Më poshtë të gjitha përmbajnë nivele të shëndetshme të Lactobacillus, një lloj bakteresh të dobishme:

 • Kimchi
 • Kombucha, ose çaj i fermentuar

Prebiotika

Pas mbushjes së zorrëve me baktere të mira, është e rëndësishme t'i ushqeni ato. Ushqimet që ushqejnë bakteret probiotike quhen prebiotikë. Disa fibra dietike janë prebiotike.

Ushqimet që përmbajnë nivele të shëndetshme të fibrës prebiotike përfshijnë:

fibra

Nivelet e larta të fibrave janë të pranishme në shumë ushqime me bazë bimore, duke përfshirë:

Mësoni më shumë rreth opsioneve të larta të ushqimit me fibra këtu.

Konsumimi i këtyre produkteve mund të ketë një sërë përfitimesh shëndetësore për njerëzit me MS. Një dietë me fibra të lartë mund të ndikojë pozitivisht në trup në një numër mënyrash, duke përfshirë:

 • Ushqimi i baktereve të zorrëve
 • Promovimi i lëvizjeve të rregullta të zorrëve
 • Rregullimi Presioni i gjakut
 • Mbajtja e zemrës së shëndetshme duke ndihmuar në menaxhimin e kolesterolit
 • Ulja e gjasave të shtimit të peshës duke e lënë një person të ndjehet i plotë për më gjatë

Njerëzit Me MS mund të ketë një rrezik më të lartë të llojeve të caktuara të sëmundjeve të zemrës. Ndërsa masat dietike mund të mos i zvogëlojnë këto rreziqe, një dietë e ekuilibruar do të përfitojë shëndetin e përgjithshëm të zemrës.

Vitamina D

Vitamina D është e rëndësishme për të gjithë, por mund të jetë veçanërisht e dobishme për njerëzit me MS.

Sipas Institutit Kombëtar të çrregullimeve neurologjike dhe goditjes në tru, njerëzit me nivele të larta të vitaminës D duket se kanë një rrezik më të ulët të zhvillimit të MS.

Vitamina D është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin e kockave. Njerëzit me MS mund të kenë më shumë të ngjarë të përjetojnë densitet të ulët të kockave dhe osteoporozë, veçanërisht nëse nuk janë në gjendje të lëvizin lehtë. Një konsum adekuat i vitaminës D mund të ndihmojë në parandalimin e kësaj.

Shumica e vitaminës D të trupit vjen nga ekspozimi ndaj dritës së diellit, por një person gjithashtu e merr atë duke konsumuar:

 • Peshku me vaj
 • Bulmeti i fortifikuar Produkte
 • Disa drithëra të fortifikuara, kos dhe lëng portokalli
 • Mëlçia e viçit
 • Yolks e vezëve

që ndërsa prova e një lidhjeje midis niveleve të ulëta të vitaminës D dhe MS po grumbullohet, konfirmimi i kësaj do të kërkojë më shumë hulumtime.

Biotin

Biotina është një formë e vitaminës B. isshtë e pranishme në shumë ushqime, por ushqimet veçanërisht të larta në biotin përfshijnë:

 • Vezët
 • Mëlçia e viçit
 • Farërat e lulediellit
 • Bukë me grurë të tërë

Gjetjet nga studimet e vogla tregojnë se një dozë e lartë e biotinës - midis 100 dhe 600 miligram në ditë - mund të ndihmojnë njerëzit me MS progresive.

Konfirmimi dhe specifikimi i përfitimeve të plotësimit të biotinës do të kërkojë më shumë hulumtime, por ndjekja e një diete të ekuilibruar shpesh mund të sigurojë që një person po konsumon sa duhet nga kjo vitaminë.

Mësoni më shumë rreth asaj që thotë hulumtimi për biotin për MS këtu.

acidet yndyrore të pangopura

Ekzistojnë prova që acidet yndyrore të pangopura (PUFA) mund të ndihmojnë në mbështetjen e një trupi të shëndetshëm dhe kontrollin e inflamacionit.

Për shembull, autorët e një studimi të vitit 2017 konkludojnë se një konsum i ulët i PUFA goslim blej -ve mund të rrisë rrezikun e MS.

PUFAS duket se rritin funksionet trupore duke filluar nga shëndeti kardiak deri tek aftësia për të menduar. Shembuj të ushqimeve që përmbajnë PUFA përfshijnë peshk yndyror, të tilla si salmon dhe skumbri, dhe disa vajra me bazë bimore.

Antioksidantët

Shumë ushqime me bazë perimesh përmbajnë polifenole, të cilat janë substanca që kanë efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore në qelizat e trupit.

Këto efekte mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave, duke e bërë polifenolët potencialisht të dobishëm për njerëzit me MS. Burimet

të polifenoleve përfshijnë:

Antioksidantët gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e stresit oksidativ, të cilin studiuesit kanë lidhur me zhvillimin e disa kushteve kronike, përfshirë sëmundjet neurologjike dhe kardiovaskulare.

Për më shumë burime të mbështetur nga shkenca për ushqimin, vizitoni qendrën tonë të dedikuar.

Ushqimet për të shmangur

Disa ushqime mund të jenë të dëmshme për njerëzit me MS.

Yndyrnat e ngopura dhe ushqimet e përpunuara

Ushqimet e përpunuara mund të kenë një ndikim negativ në shëndetin e një personi, veçanërisht nëse ato përmbajnë nivele të larta të:

 • të ngopura Yndyrnat, yndyrnat trans dhe vajrat e hidrogjenizuar
 • Shtuar natrium, ose kripë
 • Sheqeri i shtuar

natriumi

A 2015 Artikulli raporton se njerëzit me MS që kanë konsum të moderuar ose të lartë të natriumit kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë një rikthim të simptomave ose të zhvillojnë një lezion të ri.

Kjo mund të shkaktojë inflamacion në trup. Një dietë e ekuilibruar që përfshin fruta dhe perime të freskëta mund të zvogëlojë inflamacionin për shkak të efekteve të tij antioksiduese. >

 • Pizzas
 • yndyrnat trans, të tilla si margarina dhe shkurtimi
 • Rreziku i zhvillimit të MS. Autorët e rishikimit gjithashtu shënojnë se mbipesha mund të ndikojë në përparimin e sëmundjes.

  Për më tepër, një person me MS i cili humbet lëvizshmërinë ose gjen lëvizjen më sfiduese mund të ketë më shumë të ngjarë të fitojë peshë.

  Menaxhimi i dietës për të parandaluar shtimin e peshës gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e përkeqësimit të simptomave të MS. Ndryshimet dietike mund të rritin ndjenjën e mirëqenies së një personi dhe të zvogëlojnë rrezikun e kushteve shtesë shëndetësore, siç është sëmundja kardiovaskulare.

  Dieta speciale: A mund të ndihmojnë me MS?

  Kushdo që ndjek një dietë specifike duhet të konsumojë të gjitha lëndët ushqyese të kërkuara ditore. Një person që eliminon një ushqim të veçantë ose një grup ushqimor duhet të sigurojë që ata të zëvendësojnë çdo lëndë ushqyese të humbur.

  Dieta pa gluten

  Hulumtimi nuk ka konfirmuar një lidhje midis ndjeshmërisë së glutenit dhe MS. Sidoqoftë, njerëzit me MS mund të kenë një gjasë më të lartë të zhvillimit të sëmundjes celiac, e cila parandalon që trupi të tolerojë gluten. Si rezultat, disa njerëz me MS mund të përfitojnë nga shmangia e glutenit.

  Gluteni është një proteinë e pranishme në grurë, thekër dhe elb. Prandaj, njerëzit që shmangin gluten duhet të shmangin ushqimet që përmbajnë këto kokrra.

  Ushqimet që përmbajnë gluten përfshijnë:

  • Produkte gruri, të tilla si bukë dhe mallra të pjekura
  • Shumë supa premada dhe veshje sallate
  • produkte elbi, të tilla si malt, supa, birrë dhe maja e birrës
  • thekër, e cila shpesh është e pranishme në bukë dhe drithëra

  njerëz që ndjekin një gluten- Dieta falas mund të humbasë lëndë ushqyese të rëndësishme, përfshirë fibrat, e cila është e pranishme në kokrra të tëra. Kjo është arsyeja pse ata duhet të forcojnë marrjen e fibrave të tyre duke ngrënë shumë perime të freskëta, fruta, arra, fara dhe pulses.

  Kushdo që konsideron një dietë pa gluten duhet të këshillohet së pari me një mjek.

  dieta paleo

  Shumë individë që ndjekin paleo, ose paleolitik, dieta beson se trupi i njeriut nuk ka evoluar për të ngrënë ushqimet shumë të përpunuara që njerëzit tani konsumojnë zakonisht.

  Dieta përfshin kalimin në ushqime që gjahtuesit me gjasë i hanin. Hapi i parë është të zgjidhni ushqime natyrale mbi ushqimet e përpunuara, duke theksuar mishin dhe ushqimet me bazë bimore, por jo kokrra.

  Në një studim pilot të vitit 2017, njerëzit me Relapsing-Remitues MS që konsumonin një dietë paleolitike të modifikuar raportuan përmirësime si në ashpërsinë e lodhjes ashtu edhe në shkallën e cilësisë së jetës. Sidoqoftë, autorët e studimit konkludojnë se studime më të mëdha të kontrolluara janë të nevojshme për të vlerësuar plotësisht përfitimin e një diete paleo për njerëzit me MS.

  Mësoni më shumë rreth dietës Paleo këtu.

  dieta wahls

  dieta Wahls, ose protokolli Wahls, është një version i modifikuar i dietës paleo. Dr Terry Wahls zhvilloi planin posaçërisht për të ndihmuar njerëzit me MS.

  Si dieta Paleo, dieta Wahls përmban ushqime të dendura ushqyese, të përpunuara minimale. Një person që ndjek dietën Wahls do t'i japë përparësi perimeve të pasura të gjelbërta, me gjethe dhe squfur, fruta me ngjyra intensivisht dhe proteina shtazore të përpunuara minimale.

  Studime të vogla kanë lidhur dietën Wahls me një përmirësim të simptomave të MS. Sidoqoftë, studime më të mëdha të kontrolluara më mirë të rastit janë të nevojshme për të ekzaminuar plotësisht efikasitetin e dietës.

  Dieta Swank

  Mjekët zhvilluan dietën e rreptë si një trajtim MS në vitet 1950.

  zvogëlon marrjen e yndyrës së ngopur në 15 gram (g) në ditë dhe rekomandon kufizimin e konsumit të yndyrës të pangopur në 20-50 g në ditë.

  Njerëzit në këtë dietë:

  • Nuk mund të hanë ushqime të përpunuara ose yndyrna të qumështit
  • Nuk mund të hanë mish të kuq gjatë vitit të parë
  • Mund të hajë sa më shumë peshk të bardhë dhe butak, sa të pëlqejnë
  • duhet të hanë të paktën 2 gota secila prej frutave dhe perimeve çdo ditë
  • Duhet të hanë makarona me grurë të tërë
  • Duhet të marrë vajin e mëlçisë COD dhe multivitamina çdo ditë

  Ndërsa disa e konsiderojnë dietën që do të datohet, të tjerët raportojnë se ndihmon.

  Rreziqet e mundshme përfshijnë mangësi në acidin folik dhe vitaminat A, C, dhe E.

  Si krahasohen dietat?

  Në vitin 2015, Shoqëria Kombëtare e Sklerozës së Multiplesit shqyrtoi një numër diete dhe ndikimin e tyre në MS.

  Autorët e rishikimit konkludojnë se nuk ka prova të mjaftueshme për të rekomanduar një dietë mbi një tjetër, dhe pranojnë se shumica e dietave kufizojnë ose lënë të njëjtat lloje të ushqimit.

  Në përgjithësi, një person me MS duhet të shmangë ushqimet që:

  • janë shumë të përpunuara
  • janë të pasura me yndyrë të ngopur
  • Keni një vlerësim të lartë të indeksit të glicemisë

  Ndryshimet e stilit të jetës

  Një dietë e shëndetshme për një person me MS është ai që mbështet sistemin imunitar.

  Ndryshime shtesë që mund të ndihmojnë të përfshijnë:

  • Rritja e ekspozimit të dritës së diellit për të rritur nivelet e vitaminës D
  • Ushtrimi për të ndihmuar në ruajtjen e forcës dhe fleksibilitetit dhe mbështetjen e shëndetit të përgjithshëm të shëndetit të përgjithshëm dhe mirëqenia
  • Largimi i duhanit, nëse është e aplikueshme, dhe shmangia e tymit të dorës së dytë
  • Outlook

   MS ndikon në sistemin nervor dhe mund të çojë në një larmi të gjerë të çështjeve shëndetësore parësore dhe sekondare. Shtë një gjendje e përjetshme që mund të vijë dhe të shkojë ose të përparojë në mënyrë të qëndrueshme.

   Disa njerëz vetëm ndonjëherë përjetojnë ndjesi shpimi gjilpërash të butë, ndërsa të tjerët humbasin aftësinë për të lëvizur ose folur. Sidoqoftë, shumica e njerëzve me MS mbeten të lëvizshëm, dhe shumica e njerëzve me gjendje kanë të njëjtën jetë pritshmëri si njerëzit pa të.

   Përmbledhje

   Zgjedhjet e shëndetshme dietike mund të përfitojnë nga njerëzit me MS, dhe ndryshime të caktuara mund të ndryshojnë përparimin e gjendjes ose të parandalojnë simptoma specifike.

   Në përgjithësi, një dietë e shëndetshme mund të forcojë mirëqenien e përgjithshme të një personi dhe cilësinë e jetës duke parandaluar komplikime të tilla si kardiovat